Rafael Nadal z nagrodą publiczności

Rafael Nadal ma już na koncie komplet nagród możliwych do zdobycia w rankingu federacji ATP. Nareszcie udało mu się jednak po raz pierwszy zdobyć nagrodę Ulubieńca Publiczności (Fans’ Favourite). Ten symboliczny triumf zakończył wieloletnią dominację w tej kategorii jego wielkiego rywala, Rogera Federera.

Federer ustępuje pola

Hiszpan zawsze był ulubieńcem kibiców, ale tak się składa, że to Federer był niekwestionowanym liderem w kategorii nagród, na których przyznanie mają wpływ głosy fanów i kibiców. Jeśli nie śledziliście statystyk w ostatnich latach, spieszymy z informacja, że Federer otrzymywał je przez ostatnie… 19 lat!

W tym roku sytuacja uległa zmianie. Federer nie zakwalifikował się do nagrody po tym, jak wypadł z rankingu ATP. Skorzystał na tym jeden z najwybitniejszych tenisistów ostatniej dekady: Rafael Nadal. Jasne, statuetka ma charakter symboliczny i nie wiążą się z jej otrzymaniem żadne specjalne przywileje. Trafia ona w ręce jednego z 25 najlepszych tenisistów i całe głosowanie odbywa się online. U wielu buków mogliśmy stawiać kupony na zwycięzcę tego niszowego rankingu.

Sama nagroda oczywiście budzi sporo kontrowersji: od czasu jej ustanowienia w 2000 roku otrzymało ją zaledwie czterech graczy. Gustavo Kuerton był pierwszym z nich, następnie wybór padł na Marata Safina (2001 i 2003 r.). Zaraz potem miejsce na podium zajął Federer. I z roku na rok przyzwyczajał miłośników tenisa do tego, że to jemu należy się to szczególne wyróżnienie.

Nadal cały w skowronkach

Rafael Nadal naturalnie nie narzeka. Któż bowiem czułby się zrozpaczony na jego miejscu? „Czuję się świetnie” – wyznał dziennikarzom zaraz po tym, jak poznał wyniki głosowania. „Jestem super szczęśliwy, że otrzymałem nagrodę Fans’ Favourite w 2022 roku. Chyba każdy na moim miejscu miałby dobry humor” – powiedział w wywiadzie.

„Trudno mi podziękować wszystkim, którym zawdzięczam ten sukces. Otrzymuję wsparcie od rodziny, przyjaciół i tysięcy fanów. Jest to dla mnie wyjątkowy moment. Nie mogę się doczekać 2023 roku!.

Doskonały rok w wykonaniu Nadala

Nadal rozpoczął bieżący rok w doskonałej formie i ma na koncie zwycięstwa w Melbourne, Australian Open i Mexican Open. Szczególnie istotny okazał się jego triumf w Melbourne Park. Za sprawą tego zwycięstwa stał się pierwszym człowiekiem, który wygrał 21 Wielkich Szlemów, a następnie uzyskał kolejne zwycięstwo w Wielkich Szlemach po zdobyciu 14. tytułu na kortach Rolanda Garrosa w czerwcu. 

W tym roku, uwaga, przegrał tylko jeden mecz w turniejach wielkoszlemowych – mowa o czwartej rundzie US Open. Udało mu się również dojść do półfinału Wimbledonu, zanim został zmuszony do wycofania się z turnieju z powodu kontuzji. 

36-latek zakończył sezon z rekordowym bilansem 39-8 zwycięstw i porażek. Nic dziwnego, że w tegorocznych rankingach plasował się tuż za Carlosem Alcarazem. Z nagrodą dla Ulubieńca Kibiców w kieszeni Nadal wygrał już wszystkie możliwe tytuły. Czy pamiętacie je wszystko?

  • W 2003 roku został uznany za Debiutanta Roku.
  • W 2005 roku zdobył nagrodę „Most Improved Player of the Year Award”. 
  • W 2008, 2010, 2013, 2017 i 2019 roku zdobył nagrodę dla Gracza Roku. 
  • W 2013 roku odebrał nagrodę za Powrót Roku. 
  • W 2010, 2018, 2019, 2020 i 2021 roku otrzymał Nagrodę Sportową Stefana Edberga. 
  • W 2011 roku został uznany Humanitarystą Roku Arthura Ashe.

Niektórzy żartują, że do kolekcji brakuje mu jedynie Nagrody Nobla.

Nadal w konkursie Australian Open

Już wkrótce będziemy mogli przekonać się, jak Rafael Nadal poradzi sobie w kolejnym prestiżowym wielkoszlemowym turnieju, a mianowicie w Australian Open. Zakłady długoterminowe na zwycięzcę Australian Open u legalnych polskich bukmacherów mogą (stan na połowę grudnia 2022 r.) wzbudzić konsternację u fanów Nadala. Kursy na jego zwycięstwo wskazują, że typowany jest on na piątego w kolejności pretendenta do tytułu. Listę zawodników otwiera w STS i u innych buków online Djokovic, następnie plasuje się Alcatrac, później Medvedev, dalej Kyrgios i na 5. miejscu Nadal.

Bukmacher

Spis legalnych bukmacherów, którzy mają zezwolenie Ministra Finansów. Obstawianie w zakładach bukmacherskich. Promocje i najlepsze bonusy sportowe.

Zakłady bukmacherskie

Back to top button