F1 – fakty, które każdy kibic powinen znać

Mistrzostwa Świata Formuły 1 po raz pierwszy zostały zorganizowane 13 maja 1950 roku. Najwięcej zwycięstw w wyścigach w historii F1 ma na swoim koncie Lewis Hamilton (aż 103!). Najwięcej razy w wyścigach F1 startował Fernando Alonso (355). Jakie jeszcze ciekawe fakty oraz persony z tego sportu warto znać?

Ciekawostki z F1 – królowej sportów motorowych

Od tego wszystko się zaczęło…

13 maja 1950 roku odbył się pierwszy wyścig Mistrzostw Świata Formuły 1. Został zorganizowany w Wielkiej Brytanii na torze Silverstone. Wygrał go Nino Farina. 

Juan Manuel Fangio – to nazwisko trzeba znać!

Zdecydowany bohater pierwszej dekady Mistrzostw Świata F1. Pierwszy tytuł zdobył już w 1951 roku. Następnie królował w sezonach 1954-57. Musiało upłynąć aż 45 lat, aby Michael Schumacher pobił jego rekord pięciu triumfów.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Początki zmagań w F1 dla kierowców nie były łatwe. Rozwój technologiczny nie pozwalał na aż tak dobre dostosowywanie pojazdów do bezpiecznej jazdy w zawrotnej prędkości. Od 1978 roku mocno jednak zaczęto zwracać na to uwagę. 

Wprowadzono m.in. samochód medyczny podążający za stawką na pierwszym kółku. Zadbano, aby na torze mógł wylądować helikopter medyczny, a obecność lekarzy i anestezjologa przez cały wyścig stała się obowiązkowa. 

Impulsem do zmian była tragiczna śmierć Ronniego Petersona. Po wypadku na pierwszym okrążeniu, czekał aż 18 minut na karetkę. Zmarł, ze względu na znaczną utratę krwi. 

Sebastian Vettel – najmłodszym mistrzem świata w historii F1

Legalni bukmacherzy dostrzegli potencjał w tym niezwykle utalentowanym kierowcy, wysoko stawiając go w swoich notowaniach. Swój pierwszy tytuł zdobył w 2010 roku mając zaledwie 21 lat i 134 dni.  Przez większość juniorskiej kariery był łączony z Red Bullem, natomiast od 2006 roku został rezerwowym kierowcą BMW. Spektakularne sukcesy zaczął jednak odnosić dopiero po ponownym powrocie do matczynej stacji. 

Lewis Hamilton – najlepszy kierowca wszech czasów

Brytyjski kierowca wyścigowy, startujący w F1 od 2007 roku, może pochwalić się imponującymi wynikami. Jest zdecydowanym ulubieńcem bukmacherów, którzy mogli w ciemno na niego stawiać, ponieważ nigdy nie zawodził oczekiwał. W swojej karierze wygrał aż 103 wyścigi, 7-krotnie sięgną po tytuł Mistrza Świata oraz 59-krotnie najszybciej okrążył tor w wyścigu.

Michael Schumacher – tragiczny los mistrza

7-krotny mistrz Formuły 1 w grudniu 2013 roku, podczas wypoczynku we francuskich Alpach, doznał tragicznego wypadku. Podczas zjazdu na nartach upadł i uderzył głową w kamień. Choć miał na głowie kask, nie uchroniło go to przed poważnymi obrażeniami. Od tamtej pory wiedzę o jego stanie zdrowia posiada wyłącznie rodzina. Nie był widziany publicznie. Niepokorny kierowca mógł cieszyć się z fantastycznej kariery, która rozwijała się błyskawicznie. W 2002 roku został jedynym kierowcą w historii F1, który stanął na podium w każdym wyścigu sezonu.

Po lekturze tego artykułu można śmiało stwierdzić, że Formułę 1 ogląda się zarówno dla zawrotnej szybkości, jak i fantastycznych kierowców, którzy stali się idolami wielu fanów wyścigów samochodowych.

Bukmacher

Spis legalnych bukmacherów, którzy mają zezwolenie Ministra Finansów. Obstawianie w zakładach bukmacherskich. Promocje i najlepsze bonusy sportowe.

Zakłady bukmacherskie

Back to top button